Charakterystyka Jacka Soplicy

Charakterystyka Księdza Robaka - Jacka Soplicy

Jacek Soplica czyli Ksiądz Robak

Jest on głównym bohaterem utworu. Brat sędziego, ojciec Tadeusza, w młodości hulaka, zakochany w Ewie, córce stolnika. Po otrzymaniu w odpowiedzi na oświadczyny, czarnej polewki przy nadarzającej się okazji, niesiony gniewem, zabija Horeszkę. Jest podejrzewany w związku z tym wydarzeniem o związku z Rosjanami. Ucieka z Soplicowa. Chce zmazać ujmę na honorze rodziny pracując jako emisariusz dla dobra kraju. Wraca w rodzinne strony w habicie bernardyna pod przybranym nazwiskiem księdza Robaka. Chce pracując wśród swoich przygotować ludzi do wielkiego powstania i poparcia wojsk napoleońskich w obronie kraju przed Rosją.

Na początku Soplica przedstawiany jest jako młody człowiek zakochany romantyczną miłością, hulaka. Jest bardzo porywczy co widać w jego zachowaniu po czarnej polewce. Hardy i butny. Cechuje go też zbytnia duma i wysokie ambicje.

Miał świadomość, ze ludzie darzą go szacunkiem, miedzy innymi dlatego Horeszka chciał mieć w nim sojusznika na sejmikach, bo za Soplica szły głosy innych. Odmowę ręki Ewy poczuł jako hańbiąca go zniewagę. Rozgoryczenie popchnęło go do morderstwa.

Dzieje ks. Robaka (Jacka Soplicy) z Pana Tadeusza

Po powrocie do kraju, bohater ten ma już za sobą głęboką przemianę wewnętrzną. Z paliwowy staje się człowiekiem walczącym dla sprawy. Już samo nazwisko przyjęte przez Soplicę pokazuje, że chce zniszczyć w sobie pychę i to co było złe. Wyrzeka się miłości wdziewając habit. Dorasta nie tylko pod względem wieku, ale i charakteru. Jest odpowiedzialny i rozważny. Przemawia przez niego pokora, nie mówi otwarcie, nie chwali się swoimi czynami dla dobra ojczyzny. Pracuje na korzyść ogółu, a woli to ukrywać. Unika rozgłosu i pochwał.

Potrafi własna piersią zasłonić bliźniego, i nie uważa tego za coś nadzwyczajnego. Jest on typowym przykładem bohatera romantycznego.


Szukaj innych prac na sciagawa.com.pl (wyszukiwanie wewnątrz strony):
Twoja wyszukiwarka
Strona główna