Księga VI: Zaścianek

 

Streszczenie: KSIĘGA VI: ZAŚCIANEK

Utwór zaczyna się opisem budzącej się o poranku przyrody. Jakby leniwej tego dnia i wstającej z opóźnieniem. Z pól słychać pieśń żniwiarek.

Na traktach wokół dworu jest tego dnia spory ruch, co niepokoi ekonoma Sopliców. Udaje się więc szybko do dworu by powiedzieć panu, o wzmożonym ruchu z zaścianków.

W tym czasie Sędzia tworzy pozew przeciw Hrabiemu, będący następstwem wydarzeń przy wieczerzy. Czuje się zniesławiony przez nich. I oskarża Hrabiego i Gerwazego dodatkowo o napaść na jego gości. Protazy udaje się do zamku z pozwem.

W dworku zjawa się bernardyn – ksiądz Robak. Daje do zrozumienia wszystkim, ze nie podoba mu się zachowanie Telimeny i uważa je za niestosowne, szczególnie, że ma być ona wzorem dla swojej podopiecznej - Zosi. Krytykuje też kłótnię powstałą przy wieczerzy, chce nakłonić Sędziego do zmiany postawy i do pogodzenia się z Hrabią.

Przypomina o prośbie ojca Tadeusza, a brata Sędziego, który chciał by Tadeusz pobrał się z Zosią i w ten sposób zażegnał już na zawsze konflikt miedzy rodzinami. Kolejnym jego argumentem jest to, że nie mogę teraz dzielić dworów, bo walka o wyzwolenie Polski jest blisko i potrzebna jest ogólnonarodowa zgoda by w chwili potrzeby zjednoczyć siły.

Rozmowa schodzi na tą ostatnią wiadomość, która bardzo ucieszyła Sędziego. Mężczyźni rozmawiają o planach powstania pod dowództwem Sopliców, które miało by wspomóc wojska Napoleona. Wie jednak, że do tego potrzebna jest zgoda z Hrabią, bo to właśnie za nim pójdzie większość szlachty zaściankowej. Sędzia przekonany słowami Robaka, zgadza się na załagodzenie sprawy pod warunkiem, że Hrabia go przeprosi. Robak uspokojony uzyskaną obietnicą opuszcza dworek.

Protazy zakrada się z lekkimi obawami do zamku, nie spotyka tam jednak mieszkańców, jedynie Księdza Robaka. Oboje wydają się być zaskoczeni tą sytuacją. Widać, że Hrabia gdzieś w pośpiechu wyjechał, a na zamku są ślady zbrojenia. Protazy poszukuje kogoś ze służby, by dowiedzieć się czegoś o działaniach Hrabiego.

Dowiaduje się że udał się na zbrojenie do zaścianka dobrzyńskiego, więcej informacji nie posiada służba.

Kolejno w utworze zawarty jest opis zaścianka: imiona mieszkańców, wyglądu zaścianka i zwyczajów tam panujących. Dobrzyn zamieszkuje szlachta, która musi pracować na swoje utrzymanie. Głową rodu jest "Matyjasz" (Maciej) Dobrzyński. Jego dom dawniej pełnił funkcję dworu obronnego.

Narrator mówi o tym, że Maciej był znakomitym żołnierzem. O swojej karabeli mówił Rózeczka, nią to podobno tak dzielnie walczył. Pełni on w zaścianku role osoby godnej posłuchu. Zna się na wielu rzeczach, a jego rady są bardzo dobre. Go niego właśnie wybiera się Hrabia by zasięgną porady i prosić o pomoc. Do domu Maćka przybyła szlachta zaściankowa ciekawa, jaki będzie owoc narady między poselstwem Horeszków, a starym Maciejem.

Zobacz część opracowania

następną:

Pan Tadeusz opracowanie księgi siódmej

poprzednią:

Pan Tadeusz opracowanie księgi piątej

lub zajrzyj do Planu wydarzeń Pana Tadeusza


Szukaj innych prac na sciagawa.com.pl (wyszukiwanie wewnątrz strony):
Twoja wyszukiwarka
Strona główna